Дунайська гідрометеорологічна обсерваторія (ГМО) була організована у вересні 1960 р на базі підрозділів Гідрометслужби України, що існували на той час на радянській ділянці Дунаю: Гідрометеорологічного бюро і метеостанції у м Ізмаїлі, Дунайської гирлової станції в м Вилкове, а також з фахівців Базовою гідрометеостанції Червонопрапорної Дунайської військової флотилії. Місцем розташування її центрального офісу стало місто Ізмаїл.
Нині Дунайська ГМО є бюджетною неприбутковою організацією, яка входить в сферу управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій і безпосередньо підпорядковується Українському гідрометеорологічному центру (м.Київ). В рамках своїх повноважень обсерваторія бере участь в реалізації державної політики у сфері гідрометеорологічної діяльності.
За минулі роки Дунайська ГМО перетворилася на великий спеціалізований науково-виробничий підрозділ гідрометслужби України, що займається вивченням гідрометеорологічного режиму та стану забруднення природного середовища гирлової області Дунаю. При цьому необхідно відзначити, що в зону діяльності Дунайської ГМО входять: друга за величиною ріка Європи — Дунай, найбільші в Україні водойми природного походження — придунайські озера Ялпуг, Кугурлуй та ін., А також північно-західна частина Чорного моря. Відповідальність обсерваторії в області метеорологічних прогнозів поширюється на весь басейн Дунаю (817 тис. кв. Км), а гідрологічні прогнози готуються по всій судноплавній ділянці Дунаю — від Німеччини до гирла рукава Бистрого.
В даний час мережа гідрометеорологічного моніторингу Дунайської ГМО в гирлової області Дунаю складається з 16 стаціонарних гідрологічних постів, які ведуть щоденні спостереження за рівнем, температурою, мутністю води і льодовими явищами на дельтовій ділянці Дунаю, в рукавах дельти, придунайських озерах і гирловому узбережжі; 24 гідрометричних створів для вимірювання витрат води та наносів на Дунаї і водотоках системи Кілійського рукава, метеорологічних станцій в Ізмаїлі і Вилково, а також морської гідрометеорологічної станції Усть-Дунайськ.
Однією з найважливіших функцій обсерваторії є забезпечення оперативно-прогностичної інформацією місцевих органів влади, підприємств море господарського комплексу, підрозділів Держприкордонслужби України, підприємств життєзабезпечення українського Придунав’я та інших господарчих суб’єктів регіону.
Дунайська ГМО є активним учасником загальнонаціональних природоохоронних проектів. Так, починаючи з 2004 р, організація бере участь в проекті відновлення глибоководного суднового ходу (ГСХ) «Дунай-Чорне море» на українській ділянці дельти Дунаю. В його рамках фахівцями ГМО було підготовлено гідрологічне обґрунтування проекту ГСХ і протягом останніх 10 років вони беруть участь в реалізації Програми комплексного екологічного моніторингу ГСХ, яка виконується під керівництвом Українського науково-дослідного інституту екологічних проблем (м.Харків).
Важливим напрямком діяльності колективу ГМО є участь в міжнародних проектах, таких як «Розвиток транскордонного співробітництва в сфері інтегрованого управління водними ресурсами в Єврорегіоні Нижній Дунай» (2007-2009 рр.), Проекти Європейської Комісії «Розвиток Чорноморської наукової мережі» (2009-2011 рр .) і «Формування потенціалу для системи спостережень і оцінки Чорноморського басейну для підтримки сталого розвитку» (2009-2013 рр.).
Тільки за останні роки колективом фахівців ГМО підготовлений цілий ряд довідкових матеріалів по гідрології української ділянки Дунаю для передачі в Дунайську комісію (м Будапешт).